16 lipca 2018

Czym się różni dźwięk MONO od STEREO?

Zaskakująco często słyszę pytanie „a nagrasz nam dźwięk na planie w stereo?” Mam wrażenie, że pojęcie mono/stereo to wciąż dla większości ludzi czarna magia. Czym się różni dźwięk mono od stereo?

Najprościej rzecz ujmując - mono jest to jeden kanał, który na słuchawkach słyszymy w dwóch uszach, ale słyszymy dokładnie to samo w lewym i prawym uchu, bo taki sam sygnał jest wysyłany na dwa kanały. Dźwięk stereo natomiast - daje możliwość „włożenia” różnych dźwięków w lewe ucho i prawe ucho. Dźwięk stereo składa się z dwóch kanałów mono - z czego jeden jest przypisany do lewego L kanału, a drugi do prawego R. Przykład - muzykę mamy zazwyczaj w stereo - bo w lewym kanale usłyszymy jakiś instrument, którego w prawym nie będzie. Tak samo atmosfera, kiedy udźwiękawiamy film - w prawym uchu usłyszymy ptaszka głośniej niż w lewym, a mając słuchawki poczujemy, że samochód przejeżdża z lewej strony do prawej. Dźwięk stereo jest bardziej przestrzenny od dźwięku mono. Dlaczego dialogu nie nagrywa się w stereo? Dlatego, że nie ma takiej potrzeby! Miksując film do kina - ścieżkę mono dialogową „wkłada się” w głośnik centralny, co sprawia, że słyszymy dialogi prosto ze środka ekranu, na którym widzimy bohatera. (Oczywiście nie mówię o gwarze np w restauracji, ale taki gwar zaliczamy do atmosfery a nie dialogu, czyli patrz wyżej) Tak samo wszystkie dźwięki związane z ruchem bohatera - odstawianie kubka, szuranie ubrań, są w mono - bo przypisane są do konkretnej akcji odbywającej się na ekranie.

Wracając do pytania z początku opisu - mogę nagrać na planie atmosferę stereo (specjalnym mikrofonem), natomiast nagrywanie w stereo dialogów i efektów zupełnie mija się z celem. Mam nadzieję, że tymi przykładami choć trochę wyjaśniłam wam na czym polega różnica.

 

 

Znajdź mnie na 

(C) IRENA SUSKA 2018