04 kwietnia 2023

Na czym polega udźwiękowienie filmu?

Na czym właściwie polega to całe udźwiękowienie? Jak długo można pracować nad postprodukcją dźwięku w filmie? Niektórym na pewno wydaje się, że zdecydowanie za długo Ale jak się człowiek zastanowi nad tym, co dokładnie trzeba zrobić - termin kilkutygodniowy lub wręcz kilkumiesięczny nie wydaje się już taki długi.

Początek drogi to zawsze sprawdzenie materiałów z montażu - czyli tzw. omf/aaf i obrazka z pilotem (czyli poglądowy dźwięk nagrany na planie, ew. zmieniony w trakcie montażu). Kolejny krok, to praca nad dialogami - czyli wybór najlepszego źródła (mikrofon kierunkowy, mikroporty, dźwięk z kamery), czasem poszukanie innego dubla do podmiany. Czyszczenie, odszumianie, barwa itd czyli mnóstwo roboty. Najczęściej konieczne jest dogranie postsynchronow z aktorami a potem oczywiście - wybór, czyszczenie, montaż oraz ustawienie odpowiedniego brzmienia.

Następnie atmosfery - rzadko się zdarza, że przychodzą fajne z planu, najczęściej trzeba dodać po kilka do każdej sceny, czasem z bazy dźwięków, czasem nagrać.

Efekty synchroniczne - dobrze, kiedy jest na nie budżet i dostajemy je z innego studia, wtedy w grę w chodzi tylko montaż i dosynchronizowanie. Gorzej, jak musimy nagrać i podłożyć wszystko sami, albo uzupełnić dźwiękami z bazy.

Pozostałe efekty - najczęściej to dźwięki z baz

Muzyka - kwestia montażu, korekcji, pomysłu. Czasem na muzykę czeka się do ostatniej chwili, bo realizator i kompozytor pracują rownolegle. Jeśli w filmie jest użyta inna muzyka niż specjalnie napisana - kwestia praw autorskich (najczęściej tym zajmuje się produkcja).

No a potem - pestka należy to wszystko zmiksować, czyli dopasować głośności, ustawić panoramy, dodać pogłos, zrobić jednym słowem tak, żeby wszystkie warstwy brzmiały ze sobą dobrze. Potem kilka sesji z reżyserem - oglądanie, omawianie, poprawki. No i na koniec - znowu, jeśli jest budżet - zgranie w sali kinowej 5.1

Teraz chyba ten czas nie wydaje się już za długi, prawda? A to oczywiście wersja bardzo skrócona, bo czasem w grę wchodzi dogranie gwarów, zmiany montażowe, nagranie specjalnych efektów których nie znajdziemy w żadnej bazie itd.  

 

Znajdź mnie na 

(C) IRENA SUSKA 2018